Co je to dojezd?
Máš za sebou těžkou noc či několik dní užívání alkoholu nebo jiných návykových látek? Pomalu ti dochází, že se ti pár nepříjemných chvilek v následujících dnech nevyhne? Naštěstí, dojezdy netrvají věčně, obvykle dva až tři dny a nejsou nebezpečné. Co je dělá nepříjemnými je fakt, že ovlivňují naší náladu, množství energie, motivaci a tím mají vliv na naši práci, školu, sport, společenské a sociální interakce. Ale tak pojďme se podívat blíže co to ten dojezd vlastně je a jestli existují strategie, jak se ho zbavit.
Dojezd, propad aka “comedown” a co za něj může?
Psychoaktivní látky mají vliv na naše vědomí, způsob našeho myšlení nebo to, jak věci cítíme a to nejen v našem těle, ale i v naší mysli. Kolem nás je mnoho různých psychoaktivních látek a jejich účinky nejsou vždy stejné.
- Extáze či MDMA jsou stimulanty, cítíme se plní energie, jsme otevřenější a chceme si povídat, cítíme se plní štěstí, pohody a cítíme pocit sounáležitosti s lidmi okolo.
- Opioidy naopak přinášejí pocit ospalosti společně s velkým uvolnění.
Různé psychoaktivní látky přináší různé prožitky, vznikají chemickou nerovnováhou v našem mozku. S dozníváním účinku konkrétní psychoaktivní látky se naše tělo snaží nastavit opětovnou původní chemickou rovnováhu. A tak můžeme prožívat spousty vedlejších účinků, které často jsou přesným opakem toho, jak jsme se cítili s látkou. Cítíme se jako na horské dráze. A není náhoda, že stimulanty přináší velké dojezdy.
Přichází různé pocity a myšlenky:
- Únava
- Podrážděnost
- Ztráta motivace
- Úzkost
- Ospalost
- Přísaháme, že si nikdy už nic nedáme
Dojezd je stav, který se může u každého lišit, je ovliněn různými faktory. Někdo si prochází velmi těžkými dojezdy, někdo se cítí unavený a někdo by vám zase přísahal, že dojezd se ho netýká – nikdy.
Jaké okolnosti ovlivňují dojezd?
- Kolik látky člověk užil a v jakém časovém úseku
- Zda človek užil i jinou látku
- Síla požité látky
- Vaše tolerance k dané látce
Jak si dojezd mohu představit?
- Neklidné nohy
- Třepání
- Bolest hlavy
- Pocit únavy / vyčerpání
- Potíže se spánkem
- Bolest čelisti
- Svalové záškuby
- Nevolnost
- Pocity úzkosti, deprese či podrážděnost
- Potíže se soustředěním
- Vředy v ústech
- Ztráta chuti k jídlu
Po užití návykových látek je hladina našeho serotoninu velmi nízká a člověk tak může prožívat propad – špatná nálada, nevolnost, nechutenství .. ale existují možnosti, jak ho zmírnit nebo jak se s ním, co nejlépe vypořádat.
Co je nejlepší na dojezd?
Spánek & odpočinek
Spánek je základ, to jak moc a kvalitně spíme ovlivňuje náš každodenní život – náš fyzický, ale i psychický stav. Nedostatek spánku nebo jeho absence přinášejí horší dojezdy, než stimulant samotný.
Chceš zmírnit svoji šanci, že si prožiješ velký dojezd? Tak nezapomeň na kvalitní spánek, ale také na odpočinek během tance. Pamatuj, že ať už festival nebo akce v klubu není maraton a tvoje tělo těch pár minut odpočinku ocení. Stejně tak příprava na akci začíná už pár hodin dopředu. Víš, že tě čeká dlouhá noc?
Tak si dopřej odpočinek před akcí, ale i po ní. Na hory nebo do fitka můžeš jít i další den. Čeká tě několik dní na festivalu? Tak si dopřej kvalitní spánek alespoň před a po něm. Tělo ti poděkuje.
Suplementy
Vitamíny, minerály, antioxidanty umí zmírnit nejen samotný dojezd, ale také jeho vedlejší účinky, zároveň přináší ochranu buněk v našem těle. Hořčík, vitamín C, vitamín E bys měl mít vždy po ruce.
Prostředí festivalů a klubů není spojeno jen s užíváním návykových látek, ale jsi tam vystaven prachu, hlasité hudbě, vysoké fyzické zátěži, slunci. Vsadíme se, že pitný režim a kvalitní strava taky není tvoje priorita. Kolem sebe máš spousty lidí. Ať už si dáš pivo nebo něco silnějšího, tak proč tělu nedopřát extra péči ve formě těch správných suplementů?
Pitný režim & strava
Dostatek tekutin a pravidelná pestrá strava je základem. Během festivalu a tance je tvoje tělo vystavené vyšší fyzické zátěži, než obvykle. Méně jíš, spotřebuješ více energie. Více se potíš a zapomínáš se napít.. Možná ani nemáš hlad nebo chuť k jídlu.
Rozhodně stojí za to si dopřát zdravé, vyvážené jídlo alespoň čtyři hodiny před akcí, nejen, že budeš mít více energie, ale také základ pro pořádnou párty. Ráno možná nebudeš mít chuť jíst, tak zkus aspoň ovoce, zeleninu nebo vodu s elektrolyty. Věř nám, že nejen tvoje tělo, ale i ty sám to oceníš.
Zodpovědnost & bezpečné užívání
Pojďme si na rovinu říct, že tohle je ten nejvíce důležitý point. Během užívání návykových látek – obzvláště stimulantů, je naše tělo vystavené vysoké fyzické zátěži, zvyšuje se naše tělesná teplota, potíme se, necítíme únavu nebo vyčerpání.
Přehřátí našeho těla nebo pití příliš mnoha tekutin může mít negativní následky na náš organismu, stejně tak jako požití neznámých látek, mixování látek navzájem či příliš vysoké dávkování. Optimálně bys měl vypít kolem půl litru vody, když tančíš nebo 250 ml v klidu během každé hodiny. Nezapomínej na pauzy a odpočinek mezi tancem, ale také na čerstvý vzduch. Nepodceňuj správné dávkování a vyhýbej se mixování různých látek.
Rozhodně stojí za to si dopřát zdravé, vyvážené jídlo alespoň čtyři hodiny před akcí, nejen, že budeš mít více energie, ale také základ pro pořádnou párty. Ráno možná nebudeš mít chuť jíst, tak zkus aspoň ovoce, zeleninu nebo vodu s elektrolyty. Věř nám, že nejen tvoje tělo, ale i ty sám to oceníš.
Co dál mohu udělat pro sebe a zmírnění svého dojezdu?
V ideálním světě by bylo ideálním řešením, návykové látky neužívat, ale je nám jasné, že v ideálním světě nežijeme, a tak:
- Testujte látky, které se chystáte užívat
- Neberte větší množství, než je pro vás optimální
- Nemíchejte látky s jinými látkami
- Myslete na pitný režim a příjem energie z potravy
- Vyhněte se psychoaktivním látkám, jestliže máte problémy se svým psychickým zdravím nebo berete pravidelně medikaci
Jak snížit dojezd?
Desatero, jak s dojezdem, co nejlépe zatočit
- Zařaďte Party Doctor do svého života
- Buďte zodpovědní
- Vyhněte se opětovnému užítí látky – může to být velmi lákavé užít opětovně danou látku k zmírnění dojezdu, ale tím jen oddálite nevyhnutelné
- Zjistěte si, jak dlouho látka zůstane ve vašem těle – obzvláště jste li aktivní řidič
- Jezte zdravě – i když se necítíte hladoví, tak vaše tělo potřebuje živiny k dodání energie a regeneraci
- Pijte dostatečně – pijte hodně vody a jiných tekutin, které vám pomohou obnovit elektrolyty. Dehydratace jen zhoršuje prožití dojezdu a nevolnosti, bolest hlavy a únavu
- Odpočívejte – ať už spíte nebo ležíte u Tv či Netflixu udělejte si čas na odpočinek, vaše tělo i mysl to ocení
- Buďte s někým komu důvěřujete – jestli se necítíte ve své kůži nebo se trápíte, tak vyražte ven s přáteli či zavolejte / napište někomu, kdo je vám blízký a nabídne vám potřebnou podporu, když prožíváte svůj dojezd
- Běžte na čerstvý vzduch – krátká procházka, pobyt v přírodě nebo třeba plavání mohou uvolnit endorfiny, které mohou zmírnit stres a zlepšit naši náladu
- Buďte laskaví sami k sobě – mějte sebe sami na prvním místě, jestliže se vás nějaké místo nebo lidé stresují, tak si dopřejte čas a prostor a naopak dělejte věci, u kterých se cítíte dobře nebo vám dělají radost – horká koupel, Netflix, hudba či výlet.